Ankara’da üç çalışma mekanı

Ders çalışmak için alternatif mekanlar ve farklı yöntemler denemek beni hep motive etmiştir. Şurada ve şurada bu konuyla ilgili iki yazı da paylaşmıştım. Türkiye’ye döndükten sonra da alternatif mekan arayışlarım devam etti. Ankara’da gözüme kestirdiğim ve ders çalışmaya uygun gördüğüm üç mekanı sizinle paylaşmak istedim. Yalnız bu mekanların üçünün de kahveci olması rastlantı olmasa gerek. Zira İngiltere’deki güzel günlerimi bana hatırlatan tek yerler kahveciler burada.

Birinci mekan Bahçeli 3. caddedeki Gloria Jean’s Coffee. Orada bulunduğum iki seferde de mekan -hemen yanı başındaki Starbucks’ın aksine- tenha denilebilecek sayıda insan barındırmaktaydı. Dış mekan kış mevsiminde bile ders çalışmaya uygun görünüyordu, ısıtma sisteminin yeterli olması dolayısı ile. İlk gözüme kestirdiğim mekan burası oldu.

İkinci mekan, Kızılay’da Selanik Caddesi’ndeki Caribou Cafe. Burası Kızılay’da olmasının gürültü ve kalabalık açısından dezavantajını taşıyor. Fakat içeride, kafeye dahil olan fakat ayrı bir cam bölmede yer alan masalı kısım ders çalışmak ya da bir şeyler okumak için son derece uygun göründü gözüme.

Üçüncü ve benim en sevdiğim mekan ise Bilkent Starbucks. Yemyeşillikler içinde ve genelde öğrencilerin takıldığı bir mekan olması dolayısı ile bana İngiltere’yi en çok hatırlatan mekan oldu. Fırsat buldukça eşimle oraya kaçar olduk. Bazı saat aralıklarında biraz kalabalıkça olmasının dışında uygun vakitlerde gidildiğinde çok verimli ders çalışılabilecek ya da bir şeyler okunup kafa dinlenilebilecek bir mekan.

Bu tarz zevkleri olan kişiler için büyük şehirlerde yaşamak aslında bir dezavantaj. Böyle mekanlar genelde merkezi yerlerde olduğu için bir ya da birkaç vasıtaya binmeniz gerekiyor, bu da yorgunluk olarak geri dönüyor. Ama Türkiye’de ‘local coffee shop’ kültürü olmadığı için küçük şehirlerde bu tarz mekanlar bulmak oldukça zor. Keşke kahvehane- kıraathane kültürümüz bugünkü yönünde gelişmese idi de, değişimlerini daha kucaklayıcı mekanlar olarak tamamlasalardı. Biz de kendi mahallemizdeki kıraathaneye gider, kahvemizi içer, kitabımızı okurduk.

 

Advertisements

2 thoughts on “Ankara’da üç çalışma mekanı

  1. Kızılay’da Kalem Kitap Kültür Sanat da çayınızı yudumlayıp kurabiyenizi ısırırken ders çalışmak için uygun bir mekan.

sizce?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s