Aylardan Kasım, Aylardan Akademik Yazma Ayı

2011 yılında beri dünyanın bir çok ülkesinden katılımcının bir araya geldiği bir uygulama var: Academic Writing Month (AcWriMo) yani Akademik yazma ayı. Kasım ayı boyunca yazıyorsunuz ve bu alışkanlığınız haline gelmesi ümit ediliyor sürekli ve düzenli yazmanın üretkenliğe ciddi manada olumlu etki sağladığına dair araştırmalara dayalı olarak. (Bununla ilgili olarak daha önceden paylaştığım bir yazı için: düzenli yazma ). Bu işten ilk başladığından beri haberim var ama başarıyla tamamlayamadım (bkz. Akademik yazma ayı). Ama sanırım bu yıl hazırım ve formu doldurdum.

İlgilisi için, işin özünü bu fikri başlatanların kendi ifadelerinin tercümesiyle ve biraz da aralara kendi kattığım ifadelerle kabataslak bir ceviriyle anlatmak istiyorum:

<<<<<<

Olay şu: kendinize yazma merkezli bir hedef belirliyorsunuz, bu hedefe Akademik Yazma Ayı uygulamasında yer alan diğer herkesten edindiğiniz bilgi, tavsiye ve destek aracılığıyla bağlı kalıyorsunuz. Akademik Yazma Ayı bize şu hususlarda yardım edecektir:

  1. Nasıl yazdığımız üzerine düşünmek,
  2. Yazma pratiğimiz için [bu işte yer alan diğer arkadaşlardan oluşan] değerli bir destek ağı oluşturmak,
  3. Gelecek için daha iyi strateji ve alışkanlıklar inşa etmek,
  4. Ve belki – sadece belki – işleri halletmek!

Ve eğer Kasım’da çokça iş hallederseniz – ki biz akademisyenler için her bakımdan yoğun bir zaman – yılın geri kalanında, yazma işinizi halletmenin ne kadar kolay geleceğini bir düşünün!

Peki nasıl katılacağım?

6 tane ana kural var:

  1. Hedefinizi belirleyin. Kelime sayarak olabilir, saat ya da proje belirleyebilirsiniz. Size bağlı. Fakat kendinizi biraz zorlayın.
  2. Hedefinizi ilan edin. AcWriMo 2015 forumuna kayıt olun ve ay sonuna kadar ulaşmak istediklerinizle ilgili bölümleri doldurun. Bunun işinize yarar olması için hesap sorulabilir olmak burada anahtar. İşi halletmek için biraz baskıyı hissetmeniz lazım. O yüzden kayıt olun ve mümkün olduğunca tez zamanda hedeflerinizi ekleyin.
  3. Bir strateji tasarlayın. AcWriMo’ya az da olsa plan ve hazırlık yapmadan başlamayın. Biraz okuma yapın, programınızda yazmaya tahsis edilmiş zaman boşlukları oluşturun, hatta en sevdiğiniz kahveyi alın. Yazmak için neye ihtiyacınız varsa halledin, ve bunu şimdi yapın. Kasım gelip çattığında buna zamanınız olmayacak.
  4. İlerlemenizi tartışın. Tamam, Twitter ve Facebook’ta bütün gün bizimle olmak kabul edilir değil – yapacak işleriniz var – fakat belli vakitlerde girmek çok önemli! Nasıl ilerlediğinizi bilmek istiyoruz. Ne işinize yarıyor ne yaramıyor? Yardıma ihtiyacınız var mı? Yazmaya dair bir başarınızı paylaşmak ister misiniz? (AcWriMo hakkındaki çoğu tartışmayı Twitter’da #AcWriMo etiketinde bulacaksınız fakat Facebook size daha uygunsa, oraya gidin. Ya da irtibatta kalmak için kendi blogunuzu kullanın. Tabloda paylaşmak istediğiniz ufak güncellemeleri bile yazabilirsiniz.)
  5. Gevşemeyin. Katılımcı Bettina’nın ilk AcWriMo hakkında söylediği gibi “Hiç Aralık yokmuşçasına yaz”malısınız. Eğer kendiniz zorlarsanız, çabucak SİZİN için en çok işe yarayan tavsiye ve teknikleri bulacaksınız ve bu uzun vadede size daha çok zaman bile kazandıracak.
  6. Sonuçlarınızı duyurun. Tabloyu her gün (ya da yapabildiğiniz kadar sık) nasıl ilerlediğinizi çizelgelemek için kullanmanız harika olur, fakat bunu yapamasanız bile, sonuçlarınızı ay sonunda duyurMALIsınız. Yazı topluluğumuz yalnızca elde ettiklerinizi paylaşmanızdan değil, aynı zamanda neyin işe yaramadığından ve – öyle ya da böyle – hepimizin insan olduğunun hatırlatılmasından da faydalanacaktır.

Bu yıl :

Dikkat: AcWriMo 2015 Kayıt formunu ilk kez doldurduktan sonra “Teşekkürler, cevabınız kaydedildi!” yazan bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Lütfen “cevabınızı düzeltin” linkini tıklayın ve formunuza girdiğinizde adres bölmesindeki URL’yi kopyalayıp saklayın. Linki kaybetmeyin ve her ilerleme kaydettiğinizde bu işlemi tekrarlayın.

>>>>

Orijinal metin ve ayrıntı için: http://www.phd2published.com/acwri-2/acbowrimo/about/#sthash.lPDqMrTv.dpuf

Advertisements

sizce?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s